۳

دو ماراتن ، نماد تحقیر ایرانیان و بی‌توجهی به مفاخر ملی

 فرهنگی وقایع تاریخی

دو ماراتن ، نماد تحقیر ایرانیان و بی‌توجهی به مفاخر ملی

مقدمه

هرساله در همه جهان و به ویژه در بازیهای جهانی و در همه کشورهای اروپایی دویی به نام ” ماراتن “ انجام میشود که کمتر کسی از ریشه آن آگاه است. سیاست بازان مردم فریب باخترزمین، که دشمنی دیرینه با ایران و ایرانی دارند، آنرا شکست سپاه داریوش بزرگ از یونان میدانند. بدینگونه به مردم ساده دل و ناآشنای خود به تاریخ، پذیرانده اند که در این روز پس از شکست ارتش ایران مردی از دشت ماراتن تا آتن یکسره دوید تا آتنیان را از پیروزی ارتش یونان و نابودی ارتش ایران آگاه سازد. اینان با این دروغ میخواهند همیشه پرده ای بر روی خواریهای خود در شکستهای پیاپی یونان و رم در برابر ارتش پارس که بر جهان فرمانروایی میکرد بکشند و تعجب آور اینکه ما نیز در این رشته شرکت می‌کنیم و بی‌توجه به مفاخری هستیم که رشادت‌هایی بس شگرف اما حقیقی را به نمایش گذاشته‌اند.

تاریخ ما را عمدتا غربی ها با کینه توزی های خود نسبت به ایرانیان نگاشته و متاسفانه در کشورمان نیز بدون هیچ تاملی مورد پذیرش همگان قرار می گیرد. شکست ایرانیان در جنگ ماراتن، اسکندر مقدونی و پطروس فداکار تنها نمونه هایی از جعل تاریخ هستند.

ریشه دو ماراتن

هرودت، مورخ مشهور می گویدPhilippides   جنگجوی یونانی با تجهیزات کامل نظامی توانست مسافت 42 کیلومتری دشت ماراتنتا آتن را دویده و خبر شکست ایرانیان را به آتنی هابدهد. او پس از رسیدن به آتن و رساندن خبر "ما پیروز شدیم"، بر زمین می افتد و جان می سپارد. جالب تر اینکه هرودوت که سابقه دیرینه ای در غرض ورزی علیه ایرانیان داشته، خود 6 سال پس از نبرد ماراتن متولد شده است. باید یادآور شد که یونانی ها در آن زمان به غرور و تعصب شهره بودند. در این باره ناپلئون بناپارت نیز در یادداشت هایش آورده که "درباره پیروزی هایی که یونانی ها به خود نسبت می دهند، نباید فراموش کرد این گفته ها همه از یونانی ها است و گزافه گویی و لاف زنی آنها نیز مسلم است."

عصر مدرن در سال 1600 میلادی به وجود آمد. در این دوران غرب پس از یک رنسانس تاریخی به دوران هلنیسم (دوران یونانی مآبی) بازگشت. بنابراین در انتهای قرن 18 میلای و همزمان با اوج دوران مدرن مفهوم المپیک دوباره شکل گرفت و المپیک نوین رقم خورد. Michel Breal استاد زبان شناسی تطبیقی فرانسوی در کالج دو فرانس و عضو موسس کمیته بین المللی المپیک در تاریخ 15 سپتامبر 1896 در سوئیس، در نامه ای پیشنهاد برگزاری مسابقه دوی ماراتن را در اولین دوره المپیک 1896 آتن، به بارون پیر دو کوبرتن ارائه کرد. او با این هدف که امروزه یونان به دنبال هویت خود است و احیای واقعه ماراتن نماد پیروزی بر امپراتوری ایرانیان، احساس غرور و شعف به جوانان یونانی می دهد و المپیک برای پیاده سازی این ایده بهترین زمان است. تعجب آور اینکه ما نیز در این رشته تحقیرآمیز، همراه ورزشکاران دیگر کشورها، از جمله یونان شرکت می کنیم.

بازی در زمین غربی ها

در جهان امروز ورزش بهترین ابزار برای زنده نگه داشتن یک رویداد تاریخی و انتقال فرهنگی محسوب می شود. شاید هیچ ابزار دیگری هم نتواند مفاهیم را از نسلی به نسل دیگر و از کشوری به کشور دیگر منتقل کند. مهمترین دلیل آن، نهادینه شدن مفاهیم به دلیل استمرار طولانی مسابقات و شیوه القای غیر مستقیم آن است. هنر غرب در دکترین ضربه اول این است که همواره زمین بازی را تعریف کرده و دیگران را مجبور می کند که در زمین و با قواعد او به بازی بپردازند. ورزش هم از این قاعده مستثنی نیست. با تاملی اندک می توان دریافت که عمده ورزش های معروف که در المپیک از اهمیت بالاتری برخوردارند، ریشه غربی دارند؛ به ویژه آن که کشورهای جهان سومی مجبورند با هزینه و سرمایه خود قواعد غربی را در زمین خود پیاده سازی کنند و این همان تهاجم خفته غرب است بدون اینکه کسی متوجه آن گردد.

سوال این است که چرا ما زمین بازی جدیدی را ترسیم نکنیم و دیگران را به بازی در آن دعوت نکنیم؟ غرب امروز که سرآمد آن ایالات متحده است و در مجموع، سیصد سال هم قدمت ندارد، مجبور است دوباره به خزانه تاریخ دستبرد زنند و حقایق را وارونه جلوه دهند تا بلکه بتوانند یونان باستان را به عنوان سر منشاء خود دوباره زنده کند. چرا ما که دارای هویت و تاریخ غنی و سرشار از عزت و افتخار هستیم نتوانیم فرهنگ خود را به جهانیان معرفی کنیم؟

رشادت شهید دریاقلی سورانی بزرگ تر از ماراتن و البته، حقیقی!

شهید دریاقلی سورانی، اوراق فروشی بود که به دلیل اینکه کارش برای مردم مزاحمت نداشته باشد، مغازه و کسب و کارش را به (ذوالفقاریه) خارج شهر آبادان برده بود. خرمشهر که سقوط کرد با نزدیک شدن دشمن به بهمنشیر، آبادان محاصر و در آستانه سقوط قرار داشت. در روز هشتم آبان 1359 او همراه پسرش در همان محل کارش در ذوالفقاریه مشغول کار بود که متوجه عبور سربازان عراقی از بهمنشیر شد.

وی ابتدا اقدام به شناسایی دشمن کرده و پس از آن در حالی که هم خودروی سواری و هم موتور داشت، برای اینکه عراقی ها متوجه حضورش نشوند بلافاصله به طرف آبادان به راه افتاد و مسیر 9 کیلومتری آن را به سرعت با وجود حضور دیدبانان دشمن و خطرات موجود با دوچرخه کهنه خودش پشت سر گذاشت تا این خبر را به مدافعان شهر برساند و پس از آن بود که با حضور رزمندگان و مردم شهر، دشمن به آن سوی بهمنشیر رانده شد. پس از واقعه کوی ذوالفقاریه خودش هم به مدافعان آبادان پیوست و بر اثر انفجار یک خمپاره به شهادت رسید. او بنیانگذار حرکتی شد که بعدها رادیو عراق به صراحت اعلام کرد که شخصی به نام دریاقلی سورانی طرح عملیات عراق در آبادان را با شکست مواجه کرده است.

راهکارهای مقابله

تنها راه حل انتقال مفاهیم دینی و بومی ایرانی به جهانیان از راه ورزش این است که ما یا زمین بازی را تعریف کنیم و یا قواعد زمین بازی را بازنویسی کنیم به عبارت دیگر یا ورزشی متناسب با سلیقه جامعه جهانی طراحی و عرضه کنیم یا حداقل مفاهیم ارزشی خود را در قالب قوانین و قواعد ورزش های مرسوم نشر دهیم.

دریا قلی نماد یک قهرمان ملی استوباید جاودانه بماند. در وهله نخست مسابقات دوچرخه سواری 9 کیلومتری با فلسفه وجودی واقعه کوی ذوالفقاریه ایجاد کنیم. با توجه به قوانین، میزبان در بازی های ورزشی قاره ای و المپیک می تواند چندین رشته خود را در رقابت ها شرکت دهد. ما نیز می توانیم دوچرخه سواری سورانی را در غرب آسیا و کشورهای اسلامی بگنجانیم و در ادامه آن را به یک ماده رسمی و بین المللی تبدیل کنیم.

به امید روزى که ما نیز فرهنگ و تمدن بزرگ خود را قدر بدانیم و با پاس داشتن سمبلها و نمادهایمان، به نحوى شایسته از آن بهره بردارى نماییم و تنها به افتخار کردن بسنده نکنیم.

 

منبع:مشرق

نظرات (۳)

  • پاسخ:

   پاسخ:
   سلام
   من هم برای شما آرزوی موفقیت میکنم.
  • پاسخ:

   پاسخ:
   تشکر از حضور شما
  • پاسخ:

   ممنون

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

نمونه سوالات عمومی آزمون استخدامی

بایگانی

پيوندها