۲

زندگی نامه دکتر اکبر اعتماد پدر فناوری هسته ای ایران

 زندگینامه مشاهیر

اکبر اعتماد شخصیت علمی ایرانی، بنیانگذار و نخستین رییس سازمان انرژی اتمی ایران است که به «پدر فناوری هسته‌ای ایران» شهرت یافته‌است.
او سال ۱۳۰۹ در همدان به دنیا آمد. برای ادامه تحصیل به سویس رفت و در سال ۱۹۶۳ از دانشگاه لوزان سوئیس فارغ التحصیل شد. در سال ۱۳۴۴ به ایران بازگشت و توسط صفی اصفیا، رئیس وقت سازمان برنامه و بودجه، بعنوان مشاور فنی طرح پژوهش‌های رآکتور اتمی استخدام شد. سال بعد، دفتر انرژی اتمی سازمان برنامه و بودجه را بنا گذاشت و خود به مدیریت آن منصوب شد.
دکتر اکبر اعتماد
درسال 1346 وزارت علوم و آموزش عالی تاسیس شد که رسالت آن اجرای انقلا‌ب آموزشی بود. یکی از وظایف عمده وزارت علوم، پیشبرد پژوهش و برنامه‌ریزی علمی و آموزشی در ایران بود که ساختار سازمانی آن قرار شد در موسسه‌ای وابسته به وزارت علوم اما با استقلا‌ل درونی کافی متجلی شود. مجید رهنما، نخستین وزیر علوم و آموزش عالی، به اعتماد پیشنهاد کرد که در سازماندهی و هدایت این موسسه به او یاری دهد. اعتماد مسوولیت تأسیس این سازمان را بر عهده گرفت.
در سال ۱۳۴۷ به سمت اولین رئیس موسسه تحقیقات و برنامه‌ریزی علمی و آموزشی، که بدیل ایرانی مرکز ملی پژوهش‌های علمی (CNRS) در فرانسه بود، منصوب شد.
اعتماد، در دوران تصدی ریاست موسسه تحقیقات و برنامه‌ریزی علمی و آموزشی، مدام در جست‌وجوی برداشت‌هایی تازه در زمینه‌های آموزشی بود. یکی از دستاوردهای این جست‌وجو دانشگاه بوعلی سینای همدان است که اعتماد بانی آن و از سال 1351 تا 1353 رئیس‌اش بود، شهری که محل تولد دکتر اعتماد  بود و وی تحصیلا‌ت ابتدایی خود را در آن شهر گذرانده بود و پدرش نیز سال‌ها ریاست اتاق بازرگانی همدان را بر عهده داشت.
دکتر اکبر اعتماد زمانی که در سوئیس بود ریاست تیم اتمی سوئیس در آژانس را برعهده داشت و حتی شانس ریاست آژانس بین المللی انرژی اتمی را نیز داشت اما آن را رها کرد و به منظور خدمت به میهن خود به ایران بازگشت.  
با این همه وقتی در سال 1353 به او پیشنهاد شد که طرحی نو برای دستیابی به انرژی اتمی درایران دراندازد، از یک سو عظمت مطلب و از سوی دیگر چالش ایده نو، او را به راهی دیگر کشاند. اکبر اعتماد درسال 1353 به ریاست سازمان انرژی اتمی ایران منصوب شد. 
تا آن زمان چنین سازمانی وجود نداشت، اعتماد آن را ایجاد کرد و تا چند ماه پیش از انقلا‌ب 1357 ریاست آن را به عهده داشت. اهدافی که اعتماد برای دستیابی ایران به فناوری اتمی بر شمرده بود؛ تامین انرژی، کمک به تحقیقات اتمی و کاربردهای هسته‌ای در کشاورزی، طب، بیولوژی و صنعت را در بر می‌گرفت. در گزارشی که اعتماد طی یک ماه برای مسوولان ارشد وقت تهیه کرد هدف‌های انرژی اتمی در ایران تشریح شده بود؛ کادر قانونی و حقوقی این کار روشن شد و کادر تشکیلا‌تی و حدود اعتبارات مورد نیاز آن پیشنهاد گردید.اعتماد معمار سازمان انرژی اتمی در ایران شد و فناوری اتمی بر گرده‌های او و همکارانش استوار شد. 
با وقوع انقلاب اسلامی ایران، فریدون سحابی ریاست سازمان انرژی اتمی ایران را به دست گرفت.
اکبر اعتماد در مصاحبه‌های خود همواره انرژی اتمی را برای ایران لازم و ضروری و دستیابی به این انرژی را حق ایران می‌داند.
مستندی با عنوان " من اکبر اعتماد، اتم می‌شکنم " به کارگردانی سید وحید حسینی و احمدرضا گنجه‌ای در مورد زندگی این شخصیت علمی در سال ۱۳۹۱ ساخته شده است.
منبع:iranianpath.com

نظرات (۲)

  1. سلام درود بر اقای دکتر اعتماد  واقعا که ایشان نان حلال خورده است
  2. بهزاد سلیمانی

    با سلام هزار افرین به مرد بارسی /ای  کاش ازاین مردا پاک سرشک زیاد میبود

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

نمونه سوالات عمومی آزمون استخدامی

بایگانی

پيوندها